Piękne i tajemnicze jaskinie Doliny Kościeliskiej

Spośród około 450 jaskiń dotychczas odkrytych w obrębie Doliny Kościeliskiej, cztery z nich zostały udostępnione dla ruchu turystycznego. Tylko Jaskinia Mroźna jest oświetlona elektrycznie, należy pamiętać o własnym oświetleniu przy zwiedzaniu trzech pozostałych, do tego celu najlepiej sprawdzą się latarki czołowe. Szczególną ostrożność proszę zachować w trakcie zwiedzania Jaskini Mylnej (jej nazwa to nie przypadek), tutaj w razie zbłądzenia nawet telefon komórkowy na nic się zda z uwagi na brak zasięgu.
Planując zwiedzanie jaskiń pamiętajmy iż mimo pory roku i nawet przy dużych upałach, panująca wewnątrz jaskiń temperatura nie przekracza kilku stopni Celcjusza - należy bezwzględnie zabrać ze sobą ciepłe ubranie.

JASKINIA MROŹNA: nazwę swą zawdzięcza stałej niskiej temperaturze (6 stopni w skali Celcjusza), powiewom zimnego powietrza, a także białym naciekom na ścianach do złudzenia przypominającym szron. Wstęp do jaskini jest płatny dodatkowo, niezależnie od opłaty uiszczonej za wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Długość Jaskini Mroźnej wynosi około 560 metrów, aby dotrzeć do jej wylotu trzeba pokonać dość strome podejście sięgające około 120 metrów. Początkowe 8 m to sztuczny korytarz, ale zaraz potem trasa biegnie obok Cmentarzyska Nacieków, a następnie Zwaliska i Białym Chodnikiem doprowadza do Wielkiej Komory długiej na 27 m i wysokiej na 10 m. Dopiero tutaj zaczynają się prawdziwe atrakcje w postaci rzeźby krasowej. Po przejściu jaskini już inną drogą wracamy ok. 15 minut do Doliny Kościeliskiej.

JASKINIA MYLNA : jej zwiedzanie dla własnego bezpieczeństwa należy zaplanować w kilka osób. Warunki panujące w jaskini są dosyć trudne, momentami trzeba poruszać się przez wąskie szczeliny a nawet przeciskać na leżąco. Doświadczenie w poruszaniu się po jaskiniach jest tym bardziej ważne, gdyż w labiryntach Mylnej dość łatwo się zgubić – z pewnością dlatego tak właśnie została nazwana. Długość jaskini sięga 1300 metrów, jednak turyści mogą przemierzyć jedynie jej krótki, trzystu metrowy odcinek.
Dojście do Jaskini Mylnej jest dobrze oznakowane, choć niełatwe. Początkowo wiedzie głównym szlakiem biegnącym wzdłuż dna Doliny Kościeliskiej, potem do pokonania jest strome podejście zabezpieczone łańcuchami i tak samo trudna leśna ścieżka wiodąca od rozwidlenia szlaków, z czego czerwony doprowadzi nas do Mylnej, a czarny do Jaskini Raptawickiej.

JASKINIA RAPTAWICKA: dostępna do zwiedzania przez cały rok, obszerna o ciekawym dojściu prowadzącym po zachodnim zboczu Doliny Kościeliskiej ok. 180 m powyżej jej dna. Natura dobrze ukryła Raptawicką i nawet z bliska niełatwo dostrzec otwór wejściowy z którego po drabince dostaniemy się do głównej komory. W jej mrocznych korytarzach o łącznej długości ok. 150 m można spotkać nietoperze - gacka wielkoucha i mroczka pozłocistego. Udając się w lewo lub prawo zwiedzimy ślepe korytarze, natomiast główny ciąg prowadzi na wprost do następnej sali, z której biegną w lewo dwa łączące się korytarze. Idąc głębiej przedostaniemy się przez ciasny przełaz do kolejnego obszernego korytarza z kapliczką na ścianie.

SMOCZA JAMA: przechodząc dnem malowniczego Wąwozu Kraków dochodzimy do miejsca skąd pionowa drabinka prowadzi nas na strome podejście pod Smoczą Jamę. Ta jaskinia, a właściwie krótki, stromy 37 m korytarz jaskiniowy przebijający skałę na wylot i wznoszący się 16,5 m stanowi nie lada wyzwanie. Szczególnie uważać trzeba zimą, kiedy to przejście krętym i ciemnym korytarzem dodatkowo utrudnia oblodzenie szlaku.
Istnieje możliwość obejścia jaskini. W tym celu należy przejść szlakiem ubezpieczonym łańcuchami prowadzącym po skale w której się ona znajduje.


Przyjazd

Wyjazd

Sprawdź dostępność

 Willa u Krzeptowskich Maria Krzeptowska Jasinek
34-511 Kościelisko - ul. Strzelców Podhalańskich 23, tel. +48 18 207 07 85, kom. +48 601 505 596, willa@krzeptowski.pl

hosting: dobremiejsce.pl :: © Copyright GALICA - 2012 :: CMS U Ciwersa - strony internetowe Nowy Targ