Dolina za Bramką i Chałupa Sabały

Dolina za Bramką była ulubioną doliną wielu pisarzy i poetów w tym znanego poety Jana Kasprowicza. Stanowi ona idealne miejsce dla poszukujących szlaków, które pozwolą zaklimatyzować się po przyjeździe do Zakopanego lub dla poszukujących wytchnienia pomiędzy dłuższymi wycieczkami.
Na wzgórzu u wejścia do doliny stoi Chata Sabały, reprezentująca najstarszy typ budownictwa góralskiego i będąca jednym z najcenniejszych zabytków u podnóża Tatr. Młodość spędził w niej legendarny Jan Krzeptowski-Sabała, przewodnik, gawędziarz i muzyk. Możemy w niej zobaczyć zachowane sprzęty, których używała rodzina Sabały oraz oryginalne skrzypce, na których grywał. Chata Sabały jest częścią szlaku architektury drewnianej, który ma na celu zachowanie przed zapomnieniem zabytków architektury dawnej wsi. Obiekty te są wpisane do międzynarodowego spisu zabytków UNESCO.
Zbocza dolinki zbudowane z dolomitów i wapieni tworzą przepiękny park skalny z basztami, fantazyjnymi iglicami skalnymi, oraz trzema przewężeniami tworzącymi bramki, skąd wzięła się nazwa doliny. Ścieżka poprowadzona jest wzdłuż potoku, spływającego kaskadmi ze skalnych progów. Koniec szlaku osiągamy po ok. pół godziny, wracamy tą samą drogą.


Przyjazd

Wyjazd

Sprawdź dostępność

 Willa u Krzeptowskich Maria Krzeptowska Jasinek
34-511 Kościelisko - ul. Strzelców Podhalańskich 23, tel. +48 18 207 07 85, kom. +48 601 505 596, willa@krzeptowski.pl

hosting: dobremiejsce.pl :: © Copyright GALICA - 2012 :: CMS U Ciwersa - strony internetowe Nowy Targ